Marmeladkungen säljer böcker

Marmeladkungen säljer billiga fantastikböcker -

För den som är intresserad, mejla mig på anson@passagen.se vilken bok du är intresserad av så hör jag av mig rörande frakt, då köparen betalar frakten. Observera att  frakten faktiskt inte blir så fruktansvärt dyr då jag har rabattmärken. Om paketet du önskar väger närmare ett kilo blir det endast cirka 50 kr i frakt.

Vidare får köparen mitt kontonummer på Swedbank, och när jag ser att pengarna är insatta skickar jag omedelbart boken eller böckerna.

Naturligtvis svarar jag på frågor rörande böckerna, och har inga problem att skicka foto på vad någon kan tänkas vara intresserad av.

* * *

Carl Sagan: Kontakt. (originalets titel: Contact). Legenda, 1987. Inbunden första svenska upplaga. Namn på försättsblad i bläck. Naggat skyddsomslag. 10:-

Clive Barker: Det förbjudna (originalets titel: Books of Blood volume five). Inbunden med skyddsomslag. Forum, 1990. skyddsomslaget något naggat på sina ställen på övre och underkant, i övrigt mkt fint skick. Ovanlig! 70 kr.

Frank Herbert: Arrakis – ökenplaneten (Dune). Första upplagan i Opus-serien. Svensk Storpocket i fint skick. Legenda Opus, 1988. 15 kr.

James Herbert: Kryptan (Sepulchre, A Conflict of Evils). Första upplagan. Inbunden med skyddsomslag. Fint skick. Bonniers, 1989. 20:-

Dean R. Koontz. Gömstället (Hideaway). Wiken Kartonnage, 1993. Namn på försättsblad (snyggt skriven). Översättning: Anders Bellis. Mycket fint skick. 15:-

Dean R. Koontz. Phantoms (Phantoms). Wiken. Kartonnage, 1991. Översättning Eva Mazetti-Nissen. Mycket fint skick. 15:-

Dean R. Koontz. Viskningar (Whispers). Wiken Kartonnage, 1992. Inget skrivet i boken. Översättning: Eva Mazetti-Nissen. Mycket fint skick! 15:-

Dean R. Koontz: Viskningar (Whispers). Inbunden med skyddsomslag. Fint skick. Bra Spänning, 1984. 20:-

Dean R. Koontz: Vintermåne (Winter Moon). Inbunden med skyddomslag. Fint skick. Bra Böcker, 1994. 15:-

Koontz, Dean R. Isfällan (Icebound). Bra Böcker, kartonnage, 1996. Ovanlig med denna omslagsbild. Översättning: John-Henri Holmberg. Mycket fint skickt! 15:-

Dean R. Koontz. Midnatt (Midnight). Wiken, kartonnage, 1991. Översättning Peder Carlsson. Mycket fint skick. 15:-

Dean R. Koontz: Kall Eld (Cold Fire). Inbunden med skyddsomslag. Bonniers, 1993. Fint skick. Några revor på skyddsomslag etc som defekter. 10 kr.

Dean Koontz: Hjärtats mörka flod (Dark Rivers of the Heart). Kartonnage. Bra böcker, 1996. Fint skick! 15:-

Dean Koontz: Himlen är nära (One Door Away From Heaven). Kartonnage. Bra Böcker, 2004. Oläst. I det närmaste nyskick. 20:-

Stephen King. Knackarna (The Tommyknockers). Inbunden med skyddsomslag. Bra Böcker, 1989. Översättning: Roland Adlerberth. Oläst/oöppnad utan defekter. 20:-

Stephen King: Den förskräckliga apan och andra berättelser (Skeleton Crew). Legenda. Första kartonnerade upplagan. 1987. I det närmast oläst.

Stephen King. Jurtjyrkogården. (Pet Sematary). Bonniers, 1991. Inbunden med skyddsomslag. Översättning av Lennart Olofsson. I det närmaste oläst. Inget skrivet i boken ed. 20:-

Stephen King. Varsel – The Shining. (The Shining). Bonniers, 1991. Inbunden med skyddsomslag. Översättning av Bo G A Ericsson. Omslaget föreställer Jack Nicholson. Mycket fint skick. Inget skrivet i boken ed. 20:-

Stephen King. Eldfödd (Firestarter). Bonniers 1990. Översättning: Jimmy Hofsö. Inbunden med skyddsomslag. Obetydligt liten stämpel på främre pärmens insidan, vilken döljs av skyddsomslaget. Mycket fint skick. 20:-

Stephen King. Stark. (The Dark Half). Bra Böcker, 1990. Översättning av Roland Adlerberth. Inbunden med vitt skyddsomslag. Mycket fint skick! Inget antecknat i boken ed. 20:-

Stephen King. Det I (IT). Inbunden med skyddsomslag. Legenda. Första svenska upplagan. Namn på inre pärm, mkt diskret skrivet. 15 :-.

Stephen King. Pestens tid (The Stand). Inbunden med skyddsomslag. Bra Böcker, 1988. Översättning Lennart Olofsson. Oläst/oöppnad utan defekter. 20:-

King, Stephen. Drakens ögon (The Eyes of the Dragon). Inbunden med skyddsomslag. Bra böcker, 1988. Översättning: KG och Lillian Fredriksson. Mycket fint skick! 15 :-

Michael Connelly: Fällan. (originalets titel: The Narrows). Norstedts förlag, 2007, tredje tryckningen. Oläst, men två små, små revor på skyddsomslaget. 15 :-.

Robert A. Heinlein: Job: En elak komedi. (originalets titel: Job: A Comedy of Justice). Prisma, 1986. Svensk förstaupplaga. Inbunden med skyddsomslag. Oläst. Enda att anmärka på är småmärken på skyddsomslaget. En mycket fin volym. 25 :-.

Ursula K. LeGuin. Shevek – en berättelse om två världar. Raben & Sjögren,1989. Originalets titel: The Dispossessed. Vinnare av Hugo- och Nebulapriset för årets bästa sf-roman. Inbunden med skyddsomslag i mycket fint skick. 40:-

Anne Rice: De Dödligas förförare. Fjärde delen i vampyrkrönikan (The Tale of the Body Thief). Forum, 1996. Storpocket (häftad) med flikar. Mycket fint skick! 20:-

Kalla kårar. 10 kr styck exkl frakt om inget annat anges.

Kalla Kårar 78: Mardröm utan slut av Les Simons (originaltitel: Gila!)

Kalla Kårar 63: Mumien vaknar (Hugh Lamb, red.)

Kalla kårar 65: Rabid- skräckens offer. Av Richard lewis.

Kalla kårar 55: Spökspegeln och andra rysar-noveller sammanställda av Hugh Lamb (Hugh Lamb, red.)

Kalla kårar 53: Mån-galen och andra rysar-noveller sammanställda av Hugh Lamb (Hugh Lamb, red.)

Kalla kårar 40: 5 ruggiga rysare. Noveller av Jack Williamson, August Derleth (På andra sidan), William Hope Hodgson (skräckens skepp), Edward D. Hoch, Thomas N. Scortia.

Kalla Kårar 37: Levande mardröm (the Night Creature) av Brian Ball. Mkt fint skick

Kalla kårar 41: Hämnaren ur det förgångna av Graham Masterson. (org tit: The Manitou). 1976.

Kalla kårar 24: Monster. Antologi. Noveller av James H. Schmitz (monstret i trädet), Henry Kuttner (Monstret innanför dörren), John B. L. Goodwin (Monstret i puppan), H. P. Lovecraft (Monstret utifrån  (The Outsider)), W. F. Harvey (Monstret med fem fingrar) Fint skick 30:- (värdet ökar i och med Lovecraftpubliceringen)

Kalla kårar 39: Den onda kraften. James Herbert. (Originalets titel: The survivor). 1976.

Kalla kårar 26: Drömmar av fasa (originaltitel: The Night Walker) av Robert Bloch. Brevvän med Lovecraft. Mkt fint skick. 15 kr.

Kalla kårar 39: Den onda kraften. James Herbert. (Originalets titel: The survivor). 1976.


2 kommentarer to “Marmeladkungen säljer böcker”

  1. [...] Så ta nu och spana in följande bloggsida, vilken jag också placerat en länk till under rubriken Självbiografiskt till höger: Marmeladkungen säljer böcker. [...]

  2. [...] Uppdatering: Marmeladkungen säljer billiga fantastikböcker! Min lista på billiga fantastikböcker är uppdaterad. Titta på detta och mina extremt låga priser! Det är åtminstone värt att kika på sidan ifråga. Ni finner listan här. [...]

Lämna ett svar